pH Curves (DP IB Chemistry): Revision Note

Philippa Platt

Written by: Philippa Platt

Reviewed by: Richard Boole

Updated on

pH curves

Strong acid - strong base pH curve

  • During a titration, a pH meter can be used to record changes in pH and create a pH curve

  • A pH curve shows how the pH of a solution changes as acid or base is gradually added

    • For example, in a strong acid–strong base titration such as:

HCl (aq) + NaOH (aq) → NaCl (aq) + H2O (l)

Diagram to show the general characteristics of a strong acid-strong base pH curve

Graph of titration curve showing pH increase with base added; marked equivalence point at 25 cm³, pH at endpoint, and axes labelled pH and volume.
The characteristics of a pH curve
  • All pH curves show an S-shaped curve

  • They provide information on how an acid and base react, including stoichiometric data

  • The midpoint of the vertical section is called the equivalence point

  • From a pH curve, you can:

    • Identify the initial pH of the acid (where the curve starts on the y-axis)

    • Determine the pH at the equivalence point

    • Find the volume of base added at the equivalence point

    • Estimate the pH range over which the sharp change (vertical section) occurs

How to calculate the pH depending on the volume of base added

  • If a base is added to the conical flask, the pH will increase during the titration.

  • Example:

    • Titrating 50 cm3 of 0.10 mol dm-3 HCl with 50 cm3 of 0.10 mol dm-3 NaOH

HCl (aq) + NaOH (aq) → NaCl (aq) + H2O (l)

At the start (0.00 cm3 NaOH)

  • Only strong acid (HCl) is present

    • [H+] = 0.10 dm3

    • pH = -log10[H+]

    • pH = 1.0

After 25.00 cm3 of NaOH added

  • Some acid us neutralised, HCl in excess

n = c (mol dm-3) x v (dm3)

  • n(HCl) = 0.10 x 0.050 = 0.0050 mol

  • n(NaOH) = 0.10 x 0.025 = 0.0025 mol

  • n(Excess HCl) = 0.0050 - 0.0025 = 0.00250 mol

  • Total volume = 50.00 cm3 + 25.00 cm3 = 75.00 cm3 = 0.0750 dm3

  • [H+] = begin mathsize 14px style fraction numerator 0.0025 over denominator 0.0750 end fraction end style= 0.0333 mol dm-3

  • pH = –log10(0.0333) = 1.5

After 49.00 cm3 of NaOH added 

  • n(HCl) = 0.10 x 0.050 = 0.0050 mol

  • n(NaOH) = 0.10 x 0.049 = 0.0049 mol

  • n(Excess HCl) = 0.0050 - 0.0049 = 0.0001 mol

    • New volume = 0.0990 dm3

  • [H+] = begin mathsize 14px style fraction numerator 0.0001 over denominator 0.0990 end fraction end style= 0.00101 mol dm-3

  • pH = –log10(0.00101 ) = 3.0

After 50.00 cm3 of NaOH added

  • After 50.00 cm3 of NaOH has been added the acid has been completely neutralised by the base, so the solution only contains NaCl and H2O, therefore the pH = 7.0

After 51.00 cm3 of NaOH has been added 

  • n(HCl) = 0.10 x 0.050 = 0.0050 mol

  • n(Added NaOH) = 0.10 x 0.051 = 0.0051 mol

  • n(Excess NaOH) = 0.0051 - 0.0050 = 0.0001 mol

  • Total volume = 50.00 cm3 + 51.00 cm3 = 101.00 cm³ = 0.101 dm3

  • [OH] = fraction numerator 0.0001 over denominator 0.101 end fraction= 0.00099 mol dm-3

  • pOH = 3.0

  • so pH = 14.0 - 3.0 = 11.0

You've read 0 of your 5 free revision notes this week

Unlock more, it's free!

Join the 100,000+ Students that ❤️ Save My Exams

the (exam) results speak for themselves:

Did this page help you?

Philippa Platt

Author: Philippa Platt

Expertise: Chemistry Content Creator

Philippa has worked as a GCSE and A level chemistry teacher and tutor for over thirteen years. She studied chemistry and sport science at Loughborough University graduating in 2007 having also completed her PGCE in science. Throughout her time as a teacher she was incharge of a boarding house for five years and coached many teams in a variety of sports. When not producing resources with the chemistry team, Philippa enjoys being active outside with her young family and is a very keen gardener

Richard Boole

Reviewer: Richard Boole

Expertise: Chemistry Content Creator

Richard has taught Chemistry for over 15 years as well as working as a science tutor, examiner, content creator and author. He wasn’t the greatest at exams and only discovered how to revise in his final year at university. That knowledge made him want to help students learn how to revise, challenge them to think about what they actually know and hopefully succeed; so here he is, happily, at SME.