Best Buys (OCR GCSE Maths) : Revision Note

Did this video help you?

Best Buys

If there is more than one deal on offer, how do I work out which deal is best?

  • Find the price of 1 item (by dividing the number of items and total price by the same scale factor)

    • E.g. If 3 tins cost £1.20 then 1 tin costs 40p (by dividing both quantities by 3)

  • Compare the prices of 1 item from each shop / deal to see which is cheaper

    • The cheaper deal is the better value for money

    • E.g. 1 tin costs 40p from shop A and 45p from shop B

      • 1 tin at shop A is cheaper than at shop B

      • Shop A is therefore the better value for money

  • For more complicated deals, write down each line of working clearly

Worked Example

Two deals for buying caps are given below:

3 caps for £22.50 from Baseball World
5 caps for £36 from Head Hut

At which shop are the caps better value? 
You must show your working.

Find the cost of 1 cap from Baseball World (by dividing £22.50 by 3)

22.50 ÷ 3 = £7.50 for 1 cap from Baseball World

Find the cost of 1 cap from Head Hut (by dividing 36 by 5)

36 ÷ 5 = £7.20 for 1 cap from Head Hut

Compare the price of 1 cap from each shop to see which is cheapest

£7.20 is cheaper than £7.50

Write down, with reason, the shop with better value

1 cap from Head Hut costs £7.20 and 1 cap from Baseball World costs £7.50
£7.20 is cheaper than £7.50 so Head Hut is better value

👀 You've read 1 of your 5 free revision notes this week
An illustration of students holding their exam resultsUnlock more revision notes. It's free!

By signing up you agree to our Terms and Privacy Policy.

Already have an account? Log in

Did this page help you?

Jamie Wood

Author: Jamie Wood

Expertise: Maths Content Creator

Jamie graduated in 2014 from the University of Bristol with a degree in Electronic and Communications Engineering. He has worked as a teacher for 8 years, in secondary schools and in further education; teaching GCSE and A Level. He is passionate about helping students fulfil their potential through easy-to-use resources and high-quality questions and solutions.

Dan Finlay

Reviewer: Dan Finlay

Expertise: Maths Lead

Dan graduated from the University of Oxford with a First class degree in mathematics. As well as teaching maths for over 8 years, Dan has marked a range of exams for Edexcel, tutored students and taught A Level Accounting. Dan has a keen interest in statistics and probability and their real-life applications.

Download notes on Best Buys