Best Buys (OCR GCSE Maths) : Revision Note
Did this video help you?
Best Buys
If there is more than one deal on offer, how do I work out which deal is best?
Find the price of 1 item (by dividing the number of items and total price by the same scale factor)
E.g. If 3 tins cost £1.20 then 1 tin costs 40p (by dividing both quantities by 3)
Compare the prices of 1 item from each shop / deal to see which is cheaper
The cheaper deal is the better value for money
E.g. 1 tin costs 40p from shop A and 45p from shop B
1 tin at shop A is cheaper than at shop B
Shop A is therefore the better value for money
For more complicated deals, write down each line of working clearly
Worked Example
Two deals for buying caps are given below:
3 caps for £22.50 from Baseball World
5 caps for £36 from Head Hut
At which shop are the caps better value?
You must show your working.
Find the cost of 1 cap from Baseball World (by dividing £22.50 by 3)
22.50 ÷ 3 = £7.50 for 1 cap from Baseball World
Find the cost of 1 cap from Head Hut (by dividing 36 by 5)
36 ÷ 5 = £7.20 for 1 cap from Head Hut
Compare the price of 1 cap from each shop to see which is cheapest
£7.20 is cheaper than £7.50
Write down, with reason, the shop with better value
1 cap from Head Hut costs £7.20 and 1 cap from Baseball World costs £7.50
£7.20 is cheaper than £7.50 so Head Hut is better value
Unlock more revision notes. It's free!
By signing up you agree to our Terms and Privacy Policy.
Already have an account? Log in
Did this page help you?