Construction of Simultaneous Equations (SQA National 5 Maths): Revision Note
Exam code: X847 75
Constructing simultaneous equations from text
How do I form simultaneous equations from text descriptions?
Introduce two letters, for example x and y, to represent two unknowns
Make sure you know exactly what they stand for (and any units)
Create two different equations from the words or contexts
3 apples and 2 bananas cost £1.80, while 5 apples and 1 banana cost £2.30
3x + 2y = 180 and 5x + y = 230
x is the price of an apple, in pence
y is the price of a banana, in penceThis question could also be done in pounds, £
Solve the equations simultaneously
Give answers in context (relate them to the story, with units)
x = 40, y = 30
In context: an apple costs 40p and a banana costs 30p
Some questions don't ask you to solve simultaneously, but you still need to
Two numbers have a sum of 19 and a difference of 5, what is their product?
x + y = 19 and x - y = 5
Solve simultaneously to get x = 12, y = 7
The product is xy = 12 × 7 = 84
Examiner Tips and Tricks
Always check that you've answered the question!
Sometimes finding x and y isn't the end. E.g. you may have to state a conclusion.
Examiner Tips and Tricks
You don't need to use x and y as your variables.
If an exam question asks you to use a particular set of letters, be sure to follow those instructions.
Worked Example
At a bakery, Eilidh pays £9 in total for six bagels and twelve chocolate bites.
Let be the price of a bagel and
be the price of a chocolate bite.
(a) Write down an equation in and
to illustrate this information.
At the same bakery, Iain buys nine bagels and ten chocolate bites.
His total cost is £12.30.
(b) Write down an equation in and
to illustrate this information.
Bevan buys 5 bagels and 15 chocolate bites from the bakery.
(c) Calculate the total cost of Bevan's purchase.
Answer:
Part (a)
The two variables are the price of a bagel, , and the price of a chocolate bite,
Write an equation for the Eilidh's purchase, using prices in pounds
You could use prices in pence instead
In that case you would have to convert £9 to 900p for the right hand side of the equation
Part (b)
Write an equation for Iain's purchase, using prices in pounds
You could use prices in pence instead
In that case you would have to convert £12.30 to 1230p for the right hand side of the equation
Make sure you use the same units for both equations!
Part (c)
Label the equations 1 and 2
'Rescale' the equations to eliminate the terms
You could also choose to eliminate the
terms first
In that case you would multiply equation 1 by 5 and equation 2 by 6 before subtracting the equations
Make the terms equal by
multiplying all parts of equation 1 by 3
and all parts of equation 2 by 2
Label these as equations 3 and 4
To eliminate , subtract equation 4 from equation 3
Solve for
Substitute this into either equation to find
Here we will use equation 1
So chocolate bites cost £0.15 each and bagels cost £1.20 each
Use these values to find the price of 5 bagels and 15 chocolate bites
£8.25
Unlock more, it's free!
Did this page help you?